Hej allesammen, hvor er jeg ked af, at Clara røg ud i x-factor, men det er endda et godt felt i år, så der er jo rigtig konkurrence mellem dem 🙂
Måske corona årene, hvor folk havde tid til at øve sig og der ikke var så meget x-factor.. gav en del nye gode tid til at udvikle sig.

Der var et øjeblik i dag, hvor jeg har haft noget, der kommer af mine diagnoser.. det er en lidt lang forklaring hvad & ikke helt det relevante 🌞
Men jeg kunne udlede, at min mor og måske flere i min oprindelige familie har det samme pga. deres traumer.

Psykiateren forklarede jo sidst et helt vigtigt mønster af manipulation, som jeg blev ført ind i af dem fra fødslen.
Enetaler om skyld og skam, egoisme og manglende følelser for min stakkels blod-relaterede familie..
når jeg i de første mange år af mit liv ønskede omsorg, både den fra andre, men også den omsorg, som en sund person giver til sig selv.
I stedet ønskede min oprindelige familie den energi.

Det.. bruger vi rigtig meget tid på i behandlingen af mine traumer.
Psykiateren, og bygget videre på af psykologen to dage senere.. forklarede, at det førte mig ind i et giftigt spind..
hvor jeg lærte gennem den manipulation.. at lægge et låg på alt omsorg for mig selv, og alle ønsker om omsorg.

..mens jeg fløj ud og tog mig af min oprindelige families sociale problemer og deres behov for omsorg.
Psykologen sagde, at har forældre et ønske om det mønster i familien.. så er det bare en rigtig dårlig ide for dem at få børn.
Og jeg fik jo også både diagnoser og svære traumer.

Der var så et øjeblik i aften, hvor vi så noget i mig fra alt det, et symptom fra angst. Og jeg blev meget bevidst om, nu når lægerne snakkede om manipulationen..
at på sekunder puttede jeg et låg på, at angst-symptomet er i mig. Og fløj direkte ind i det jeg også så i aften..
at det også er i medlemmerne af min oprindelige familie.
Det er så giftigt, det mønster de fik mig ind i!

Det er Så stort & vigtigt, at lægerne fortalte mig om det mønster. For en kæmpe del af psykisk sund er..
at man ser mønstre, der er giftige. Og udskifter dem med sunde mønstre 🌞
Så det er kæmpestort, at jeg er bevidst om nu, hvordan de manipulerede mig ind i alt det her.

Så kan jeg stoppe det 🙂 psykologen gav mig også en opgave..
at når jeg stopper det manipulations-mønster fra dem, så vil min oprindelige familie synke helt til bunds socialt, for det var..
gennem det mønster, at de sugede min ressource-stærke energi, så de selv kunne stå.
Opgaven er så..

at jeg ikke må hoppe ud og, med det her manipulations-mønster, tage mig af deres sociale fald, uanset hvor dybt det er.
Psykologen fortalte det hun ser, og som jeg også netop føler..
at kun deres giftige manipulation får mig til at betænke om jeg gør det rigtige ved at stoppe mønsteret & ved det samtidig lade dem falde.
for sundheds skyld 🙂❤️